Cu ocazia Zilei Mondiale a Apei, sărbătorită în întreaga lume pe 22 martie, societatea Apă Canal 2000 SA Piteşti a organizat două acţiuni, după cum urmează:

1. concursul de fotografie „Apă pentru toţi“, la care au participat 463 de elevi de la 50 unităţi de învăţământ din municipiul Piteşti şi alte 23 localităţi argeşene;

2.  Zilele Porţilor Deschise - în perioada  25 - 27 martie 2019 grupuri de elevi şi cadre didactice vor vizita Uzina de Apă Budeasa şi staţiile de epurare din Piteşti şi Topoloveni.

 

Concursul de fotografie „Apă pentru toţi“ a fost organizat de societatea Apă Canal 2000 SA Piteşti în cadrul Programului Educaţional Piky, în colaborare cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Argeş şi Muzeul Judeţean Argeş.

Concursul este la a III-a ediţie, precedenta ediţie desfăşurându-se în anul 2016 şi a avut tematica: importanţa apei în viaţa noastră; legătura dintre oameni şi apă; apa în diferite anotimpuri şi ipostaze; protejarea apei şi a mediului înconjurător.

La concurs au participat elevi din judeţul Argeş, din clasele I-XII. Concursul a fost organizat pe cicluri de învăţământ: primar, gimnazial şi liceal.

Elevii au participat la concurs cu o singură fotografie/elev, însoţită de o scurtă descriere a acesteia. Fotografiile au fost depuse în cadrul unităţilor de învăţământ, care au selecţionat maximum 25 de fotografii pe ciclu de învăţământ pentru a fi înscrise în concurs.

Juriul care a evaluat fotografiile şi a desemnat elevii câştigători a fost compus din următoarele persoane:

  • D-na Iordache Liliana - Inspectoratul Şcolar al Judeţului Argeş, inspector şcolar arte
  • D-na Stancu Daniela - Muzeul Judeţean Argeş
  • D-na Rolea Roxana - Agenţia pentru Protecţia Mediului Argeş
  • D-na Tănase Georgiana - SC Apă Canal 2000 SA Piteşti
  • D-na Moaghen Simona - SC Apă Canal 2000 SA Piteşti

Criteriile de jurizare au fost: respectarea tematicii şi a condiţiilor prevăzute în regulamentul concursului, claritatea imaginii, creativitatea şi originalitatea, titlul şi descrierea fotografiei.

 

Ziua Mondială a Apei a apărut în anul 1992 la iniţiativa Conferinţei Naţiunilor Unite pentru Mediu şi Dezvoltare de la Rio de Janeiro. Adunarea Generală a Organizaţiei Naţiunilor Unite a adoptat rezoluţia conform căreia ziua de 22 martie a fost declarată Ziua Mondială a Apei, fiind sărbătorită pentru prima dată în anul 1993.

Obiectivul marcării acestei zile este de a sensibiliza populaţia atât în privinţa potenţialului pentru o cooperare extinsă, cât şi asupra răspunsurilor la provocările cu care se confruntă managementul resurselor de apă, având în vedere creşterea cererii de acces la apă şi la serviciile în domeniu.

În prezent, Ziua Mondială a Apei este sărbătorită în întreaga lume, aducând în centrul atenţiei diferite aspecte specifice.

În fiecare an, Ziua Mondială a Apei are o temă distinctă, iar coordonarea organizării campaniei pentru sărbătorirea acesteia revine uneia sau mai multor agenţii ale ONU.

             Tema din anul 2019 pentru Ziua Mondială a Apei este „Nu lăsăm pe nimeni în urmă - Apa este un drept universal“ şi adaptează promisiunea centrală a Agendei 2030 pentru Dezvoltare Durabilă potrivit căreia, pe măsură ce dezvoltarea durabilă progresează, toată lumea trebuie să aibă acces la apă.

Campania sub care se desfăşoară Ziua Mondială a Apei din anul 2019 este:

Oricine aţi fi, oriunde v-aţi afla, apa este dreptul vostru universal.

Într-o epocă caracterizată de provocări globale imense - sărăcie, inegalități, catastrofe naturale, crize umanitare și strămutări forțate - ediția din 2019 a Zilei Mondiale a Apei investighează de ce unii oamenii au fost lăsaţi în urmă și cum accesul la apă potabilă și canalizare și gestionarea durabilă a apei pot deveni forţe motrice ale schimbării.

Obiectivul de Dezvoltare Durabilă 6 este asigurarea disponibilității și a gestionării eficiente a apei pentru toți până în 2030. Dar astăzi, miliarde de oameni trăiesc în continuare fără apă sigură - gospodăriile, școlile, locurile de muncă, fermele și fabricile acestora luptând să supraviețuiască și să prospere.

Grupurile marginalizate - femeile, copiii, refugiații, popoarele indigene, persoanele cu dizabilităţi și multe altele - sunt adesea ignorate și, uneori, se confruntă cu discriminare, atunci când încearcă să aibă acces la apă și să gestioneze apa sigură de care au nevoie.

Împreună cu accesul la canalizare, apa în condiţii de siguranţă stă la baza sănătății publice și, prin urmare, este esențială pentru dezvoltarea durabilă și pentru o lume stabilă și prosperă.


Listă elevi câştigători ai concursului de fotografie „Apă pentru toţi“

Ziua Mondială a Apei – 22 martie 2019

 

Nr. crt.

Nume şi prenume elev

Unitate de învăţământ

Clasa

Premiu

I

Ciclul primar

1

Nen David Nicolae

Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu“ Piteşti

III F

I

2

Andriesei Mara

Şcoala Gimnazială „Tudor Vladimirescu“ Piteşti - Structură Şcoala Gimnazială Nr. 2

III D

II

3

Dinescu Ezel

Clubul Copiilor Mioveni

I

III

4

Roşu Alexandra Nicoleta

Şcoala Gimnazială „Gh. I.I.C. Brătianu“ Răteşti

IV

M

II

Ciclul gimnazial

5

Boboc Andrei

Şcoala Gimnazială „Nicolae Bălcescu“ Piteşti

VII B

I

6

Horhoianu Alexandru

Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu“ Piteşti

VIII D

II

7

Costache Antonia

Liceul Tehnologic „Petre Ionescu Muscel“ Domneşti

V

III

8

Sandu Rareş Ionuţ

Liceul Tehnologic Topoloveni

VII A

M

III

Ciclul liceal

9

Vasile Cosmin Ionuţ

Liceul Teoretic „Iulia Zamfirescu“ Mioveni

XI D

I

10

Oprescu Alexandru

Liceul Tehnologic „Regele Mihai I“ Curtea de Argeş

X A

II

11

Iordache Alexandru Ştefan

Colegiul Naţional „Zinca Golescu“ Piteşti

IX C

III

12

Feleagă Sînziana

Colegiul Naţional „I.C. Brătianu“ Piteşti

X A

M

IV

Premii speciale

13

Boşcăneci Nicol

Şcoala Gimnazială „Tudor Vladimirescu“ Piteşti - Structură Şcoala Gimnazială Nr. 2

IV D

PS

14

Ghiţă Rareş Georgian

Şcoala Gimnazială „Nicolae Simonide“ Piteşti

IV B

PS

15

Mihai Erica Gabriela

Şcoala Gimnazială „Alexandru Davila“ Piteşti

II A

PS

16

Moraru Adriana

Şcoala Gimnazială „Constantin Bălăceanu Stolnici“

III

PS

17

Roşu Rareş

Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu“ Piteşti

III F

PS

18

Smărăndoiu Matei

Liceul Tehnologic Topoloveni

II A

PS

19

Zacornea Maria Regina Sunita

Şcoala Gimnazială „Gheorghe I.I.C. Brătianu“ Răteşti

IV

PS

20

Ardeleanu Elena

Şcoala Gimnazială „Nicolae Simonide“ Piteşti

V A

PS

21

Băieţii Cătălin Valentin

Şcoala Gimnazială Beleţi-Negreşti

VII

PS

22

Bucurenci Eusebiu

Şcoala Gimnazială „Prof. Emil Negoită“ Miroşi

VI

PS

23

Chiriţă Ana

Şcoala Gimnazială „Nicolae Bălcescu“ Piteşti

VII A

PS

24

Chiriţescu George

Şcoala Gimnazială Davideşti

VII

PS

25

Cîcu Andreea Mihaela

Şcoala Gimnazială „Mircea Eliade“ Piteşti

VII A

PS

26

Cocoroadă Linda Maria

Şcoala Gimnazială „Gheorghe I.I.C. Brătianu“ Răteşti

V

PS

27

Constantin Alexandra Mihaela

Şcoala Gimnazială „Tudor Arghezi“ Piteşti

VI A

PS

28

Dumitru Mihai Alexandru

Şcoala Gimnazială „Mircea cel Bătrân“ Piteşti

VIII E

PS

29

Florea Denisa

Şcoala Gimnazială „Ion Minulescu“ Piteşti

VII

PS

30

Giuşcă Ionuţ Robert

Şcoala Gimnazială Băbana

VIII

PS

31

Grigore Alexandru

Liceul Tehnologic Topoloveni

VI C

PS

32

Horhoianu Ştefan Matei

Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu“ Piteşti

V E

PS

33

Ilinca Andreea

Şcoala Gimnazială „Virgil Calotescu“ Bascov

VIII

PS

34

Ionescu Luca Şerban

Şcoala Gimnazială „Matei Basarab“ Piteşti

V F

PS

35

Ionescu Valentin

Şcoala Gimnazială „Liviu Rebreanu“ Mioveni

VIII

PS

36

Ioniţă Elena Alessia

Şcoala Gimnazială „Nicolae Bălcescu“ Piteşti

VI A

PS

37

Matei Ştefan

Şcoala Gimnazială „Virgil Calotescu“ Bascov

VIII B

PS

38

Păun Alexandra

Şcoala Gimnazială Vrăneşti

VI

PS

39

Piţigoi Roberto Cristian

Şcoala Gimnazială „Negru Vodă“ Piteşti

VI B

PS

40

Preda Clara

Şcoala Gimnazială „Marin Preda“ Piteşti

VII B

PS

41

Tamaş Miruna

Şcoala Gimnazială Nr. 1 Miceşti

VI A

PS

42

Tatu George Daniel

Şcoala Gimnazială „Prof. Univ. Dr. Ion Stoia“ Căldăraru

V

PS

43

Toma Marina Bianca

Liceul Tehnologic Nr. 1 Mărăcineni

VIII B

PS

44

Vîrtej Eva Rianna

Şcoala Gimnazială „Nicolae Iorga“ Piteşti

VI A

PS

45

Anghel Izaura

Liceul Tehnologic „Regele Mihai I“ Curtea de Argeş

X C

PS

46

Bădănău Georgiana

Liceul Teoretic „Ion Cantacuzino“ Piteşti

XII F

PS

47

Burcea Eliza

Palatul Copiilor Piteşti

IX

PS

48

Constantin Robert Adrian

Liceul Tehnologic „I.C. Petrescu“ Stâlpeni

XI A

PS

49

Dervişi Beatrice Elena

Liceul Tehnologic „Regele Mihai I“ Curtea de Argeş

X A

PS

50

Dumitrache Alexandra

Colegiul Naţional „Zinca Golescu“ Piteşti

XI C

PS

51

Florescu Niţă Octavian Mihai

Liceul Teoretic „Iulia Zamfirescu“ Mioveni

XII B

PS

52

Ganţă Valentin

Liceul Tehnologic „Dinu Brătianu“ Ştefăneşti

XI A

PS

53

Gheorghe Laura Mihaela

Liceul Teoretic „Ion Mihalache“ Topoloveni

X C

PS

54

Grevuţiu Adelin

Liceul Tehnologic „Regele Mihai I“ Curtea de Argeş

XII D

PS

55

Ivana Adnana

Colegiul Naţional „I.C. Brătianu“ Piteşti

IX E

PS

56

Marin Darius Ionuţ

Colegiul Economic „Maria Teiuleanu“ Piteşti

X F

PS

57

Marinescu Petruţa

Liceul Tehnologic „Astra“ Piteşti

XII B

PS

58

Olteanu Dănuţ

Liceul Tehnologic „Regele Mihai I“ Curtea de Argeş

XI D

PS

59

Popescu Ilona

Liceul Tehnologic „Dinu Brătianu“ Ştefăneşti

XII

PS

60

Preda Elena

Liceul Tehnologic Costeşti

XII

PS

61

Siminea Patricia

Colegiul Naţional „I.C. Brătianu“ Piteşti

IX F

PS

62

State-Isaiia Daria Lorena

Colegiul Economic „Maria Teiuleanu“ Piteşti

X F

PS

63

Tebeaşă Raluca

Colegiul Tehnic „Armand Călinescu“ Piteşti

X C

PS

64

Vasilache Bogdan Mihai

Colegiul Tehnic „Costin D. Neniţescu“ Piteşti

I A Profesională

PS

65

Vâlcescu Constantin Eduard

Liceul Tehnologic „Constantin Dobrescu“ Curtea de Argeş

X

PS

66

Vişinescu Ştefania

Liceul Teoretic „Ion Mihalache“ Topoloveni

X C

PS

M   - Menţiune

PS - Premiu special