Florentina Ivănescu, bronz la Cupa Africii!

În perioada 20-24 aprilie, în Tunisia s-a desfăşurat Cupa Africii la judo. La această competiţie rezervată sportivilor Under 18 au fost prezenţi 176 de judoka din 18 ţări. România a participat cu o delegaţie formată din 4 băieţi şi 5 fete, toţi componenţi ai loturilor naţionale de cadeţi şi juniori.

CSM Piteşti-FC Argeş a fost reprezentat la acest concurs de sportiva Florentina Ivănescu care a fost însoţită de Valentin Ioniţă, antrenorul lotului naţional de cadeţi şi juniori al României. La finalul întrecerilor, judoka noastră a ocupat locul 3, la categoria 57 de kg, câştigând astfel medalia de bronz. Sportiva noastră nu este la prima medalie obţinută în competiţiile internaţionale. În luna noiembrie a anului trecut, Florentina a câştigat medalia de argint la categoria 57 kg la etapa de Cupă Europeană de la Gyor. Atunci a pierdut finala în faţa unei sportive din ţara gazdă şi a ttrebuit să se mulţumească cu locul 2. Rezultatele obţinute de Ivănescu confirmă încă o dată valoarea şcolii piteştene de judo.