Consiliul Județean Argeș organizează vineri, 29 septembrie 2023, ora 17:00, la evenimentul dedicat Zilei Internaționale a Persoanelor Vârstnice, ce va avea loc la Grădina de Vară Pitești.
Artiștii Mihaela Chirițescu, Daniela Bărbuceanu, Ana Maria Ion (Anușca), Diana Lică Țițirigă, Adelina Zamfir, Creola Stanciu și Grațian Bădescu acompaniați de Ansamblul “Doina Argeșului”, dirijor Cătălin Iancu, vor susține un spectacol extraordinar.
Eveniment organizat de Consiliul Județean Argeș prin Centrul Județean de Cultură și Arte Argeș.
Intrarea este liberă!
Ziua Internaţională a Persoanelor Vârstnice este marcată anual, la 1 octombrie, cu scopul de a promova drepturile acestora, prin încurajarea de a participa activ la viaţa economică, politică, socială şi culturală, dar şi pentru promovarea unei imagini pozitive a îmbătrânirii, lipsită de discriminare, prin incluziune socială.
Instituită la 14 decembrie 1990 de Adunarea Generală a Organizaţiei Naţiunilor Unite (ONU), în baza Rezoluţiei nr. 45/106, sărbătoarea vârstnicilor a fost iniţiată în 1982. Atunci a fost elaborat un Plan internaţional de acţiune privind ajutorarea persoanelor în vârstă, adoptat de către Adunarea Mondială privind Îmbătrânirea şi aprobat de către Adunarea Generală a ONU.
